KONKURSO BŪDU SKYRĖ 5000 € VALSTYBĖS PARAMĄ
30 PUSVALANDŽIO TRUKMĖS  LAIDŲ PARENGIMUI
mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliAI
Panaudota Ugnies valdovų“ nuotrauka Laidos redaktorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė
    LAIDAS TRANSLIAVO  14 VAL. ŠEŠTADIENIAIS
    (KARTOJO SEKMADIENIAIS)
    NUO GEGUŽĖS 24 IKI GRUODŽIO 25

PARENGTŲ LAIDŲ ARCHYVAS

Kiekvienas anksčiau ar vėliau pagalvojame apie tai, kodėl mes tokie, o ne kitokie, apie savo gyvenimo prasmę, mus supančio pasaulio duotybes, tvarką ir pasikeitimus. Ir tada pradedame ieškoti atsakymų. Baltai, kaip galime juokaudami spėti, buvo (ir yra?) žmonės, žvelgę į supantį pasaulį „baltai“. Beje, balta (sidabrinė) spalva Europoje turi daugiausia teigiamų prasmių. Ji simbolizuoja šviesą, gyvybę, džiaugsmą, nekaltybę, švarą, tyrumą, šventumą, išmintį, dieviškumą.
Baltai – indoeuropiečių tautos ir etninės grupės, kalbančios ar kalbėjusios baltų kalbomis, o „baltų“ terminą pasiūlė vokiečių kalbininkas G. H. F. Neselmanas (Nesselmann) 1845 metais. Šiuo metu pasaulyje gyvuoja tik dvi baltų tautos – lietuviai ir latviai. Kitos baltų tautos ir gentys iki XIX a. susiliejo su lietuvių, latvių, vokiečių ir įvairių rytų bei vakarų slavų etninėmis grupėmis, į lietuvių tautą įsiliejo aukštaičių, sėlių, deinuvių, žemaičių, kuršių, prūsų gentys.
Radijo laidose „Baltų genas“ genetikos tyrimai paliekami nuošalyje ir dėmesys sutelkiamas į perkeltinę žodžio „genas“ (gr. genos – giminė, kilmė) prasmę, į iš protėvių paveldėtus lietuvių mitus, legendas, simbolius ir jų šiuolaikinę interpretaciją. Senovės lietuvių mituose pasakojama apie pasaulio, dievų, žmonių, gyvybės ir mirties kilmę, žvėrių, augalų atsiradimą. Juose pagrindžiama pasaulio tvarka, sąranga, ritualai, primenantys ir atkartojantys archetipinius pasaulio kūrimo vyksmus per pagrindines metų šventes.
Mitai buvo suvokiami kaip tikros istorijos, pateikdavusios gyvenimiškų situacijų sprendimo variantus, per mitinius vaizdinius ir simbolius perteikdavusios savitą senųjų pasaulėjautą ir tikėjimą. Radijo laidose dalyvauja įvairių sričių baltų kultūros, senovės lietuvių mitologijos, tradicinės liaudies kultūros specialistai, mokslininkai ir tyrėjai, skamba mitai ir legendos.
Laidos nuo 2016 m. gegužės 21 d. transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį) 14 val. per radijo stotį „Extra FM“ (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda) ir internetu. Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“. Informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

     
 

2005-2015 M. ĮGYVENDINTI RADIJO IR TV PROJEKTAI